Druhy palivového dreva
Štandardne sa palivové drevo delí do dvoch kategórií:
- palivové drevo listnaté – tvrdé (napr.buk, dub, hrab, agát),
- palivové drevo ihličnaté – mäkké (napr. smrek, borovica).
Palivové drevo ihličnaté
Vďaka svojim schopnostiam je rýchlym vykurovacím prostriedkom, má vysokú výhrevnosť a je vďačné na rozkurovanie a pri potrebe rýchleho výhrevu (skvelá voľba pri vyhriatí chatky). Zároveň je ľahšie spracovateľné. Nesmieme zabudnúť na príjemné zvuky, ktoré v pri svojom horení vydáva a hravo navodí v o vašich domovoch príjemnú romantickú atmosféru. No v porovnaní s palivovým drevom listnatým horí kratšie.
Listnaté palivové drevo Bukové
Tento druh dreva horí podstatne dlhšie, tiež poskytuje vysokú výhrevnosť a zanechá po sebe väčšie množstvo uhlíkov (nočné prikurovanie vďaka jeho trvácnosti môžeme vynechať).
Stupeň výhrevnosti dreva je priamo úmerný druhu a vlhkosti, či skôr suchosti dreva. Drevo ale nie je normovaná surovina, ktorú možno zaškatuľkovať striktnými tabuľkami. Líši sa doslova od stromu k stromu.
Odpad z dreva nepredstavuje zanedbateľnú surovinu, zlisovaním sa mení na brikety alebo pelety rôznych tvarov. Predajcovia ich ponúkajú v plastových obaloch s prísľubom vyššej výhrevnosti a jednoduchej manipulácie. Nevýhodou je možno vyššia cena .
Našim spokojným zákazníkom ponúkame jedno z driev s najvyššou výhrevnosťou - buk.
Nákup palivového dreva
Kedy kupovať palivové drevo?
Začiatok vykurovacej sezóny je už pri momentálnom stave počasia napádaného pojmom „klimatických zmien“ údaj presne neurčiteľný, preto sa odporúča neodkladať nákup palivového dreva na poslednú chvíľu, aby nás prvé mrazivejšie rána nezastihli nepripravených.
Dôležitým faktorom pre kvalitu dreva je proces schnutia, ktorý môžeme predčasným zaobstaraním značne vylepšiť. Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí tieto záležitosti riešia s predstihom, z hľadiska kvality dreva sa za najideálnejšie obdobie považujú neskoré zimné alebo skoré jarné mesiace. Takto zaobstarané drevo nám môže poslúžiť vo vykurovacej sezóne v tom istom roku.
Ako uskladniť palivové drevo
Od dodávateľa preberáme palivové drevo ktoré spĺňa všetky dôležité parametre pre jeho ďalšie plnohodnotné využitie. Nemenej dôležité je teraz jeho následné uskladnenie, ktorým môžeme predísť k jeho znehodnoteniu a splesniveniu, ktoré značne znižujú jeho mieru výhrevnosti.
Zásady uskladnenia dreva
- snažíme sa vyhnúť priamemu kontaktu dreva so zemou, na čo použijeme vhodnú podložku (drevenú, betónovú),
- drevo ukladáme na miesto s dostatočnou cirkuláciou vzduchu, pričom medzi jednotlivými drevami dodržiavame potrebné medzery,
- drevo prekryjeme zvrchu, boky zostávajú voľné,
- pri ukladaní dreva dbáme na jeho správne „rozloženie“, aby sme pri ďalšej manipulácii s ním zabránili možnému poraneniu.
Sušenie dreva
Ako sušiť palivové drevo?
Čerstvé, mokré drevo nie je vhodné na kúrenie! Drevo vám nevyschne doma pri krbe!
Overené zdroje a roky praxe považujú jeden - dva roky prirodzeného sušenia dreva na vzduchu za nevyhnutné pre dosiahnutie optimálnej vlhkosti dreva.
Pre bežného spotrebiteľa pohybujúceho sa v obmedzených časových podmienkach je ale dôležitá informácia, že palivové drevo, ktoré už môžeme považovať za vhodné na vykurovanie by malo mať vlhkosť 25% a menej (pre zaujímavosť, čerstvo vyťažené a spracované drevo má vlhkosť 35 – 45%). Takáto vlhkosť (spomínaných 25%) sa dá docieliť po cca 4-7 mesiacoch skladovania na vzduchu. Znova tak pripomíname ideálne predčasné zabezpečenie si palivového dreva.
Drevo vám nevyschne v uzavretej miestnosti, pod strechou či prekryté rôznymi plachtami. Možno to znie ako paradox ale proces opakovaného zmoknutia a následného schnutia je ideálnou cestou ku kvalitne pripravenému vykurovaciemu prostriedku v podobe palivového dreva. Týmto procesom sa z dreva postupne odčerpáva vlhkosť.
Nezabúdajme, že kvalitne vysušené drevo následne priamo súvisí so životnosťou kotlov a komínov.
Taktiež je rozdiel medzi drevom suchým (odpílené zo suchého stromu) a sušeným (to, ktoré prešlo vyššie uvedeným spôsobom sušenia).
Tipy a odporúčania
- Pozor na mokré drevo - nadmieru dymí a vytvára veľa popola!
- Pozor na kúpu dreva obstaraného nelegálnym spôsobom!
- Pred zaplatením si skontrolujte množstvo a kvalitu dreva!
- Pozor na zostatkové drevo a haluzinu (zvyšky ťažby), toto drevo je vo väčšine prípadov napadnuté hubami, plesňami, je zaparené a má značne zníženú výhrevnosť!
- Skladovanie dreva a čas, ktorý mu dáme na dôkladné vysušenie, je už v našich rukách!